Google Adwords Nedir?

Google Adwords nedir? Adwords, dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google tarafından sunulan çevrimiçi reklamcılık platformudur. Adwords ile başta Google arama sonuçları olmak üzere, sayısız web sitesinde metin, resim ve video formatlarında reklam verebilirsiniz.

Google’ın gelirinin yaklaşık olarak %94’lük kısmını oluşturmaktadır. Dijital reklam platformları arasında hedef kitle ve ağ erişimi olarak en büyük dijital reklam platformudur.

adwords nedir

 

Adwords reklam çalışması yapabilmeniz için öncelikle bir Adwords hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Adwords hesabı oluştururken; kampanya ayarları, reklam metni ya da görseli, anahtar kelimeler ve hedeflemeleri seçmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra web siteniz ve hesabınız minimum 1, maksimum 3 iş günü süren bir incelemeye tabi tutulacaktır. İncelemenin ardından, reklamlarınız onaylandığı takdirde hedefleme yaptığınız gün ve saatler içerisinde gösterilmeye başlanacaktır.

Reklamlarınız yaptığınız hedeflemeye göre;

  • Google’da yapılan aramalarda ilk 4 sıra ya da sayfanın altında yer alan 4 sırada gösterilir,
  • E-ticaret siteleri için ürün listeleme reklamları, arama sonuçlarında ürün resmi, fiyatı, başlık ve açıklaması ile gösterilir,
  • Google’dan reklam alan; haber, blog, forum, alışveriş gibi daha birçok kategorideki sitede görüntülü reklam olarak gösterilir,
  • Youtube’da video olarak ya da resim olarak gösterilir,
  • Mobil uygulama ve oyunlarda resim ya da yazı formatında gösterilir.

Aşağıdaki resimde Google Adwords reklam alanlarını inceleyebilirsiniz.

google adwords reklam alanları

Google Adwords Nedir? Google Reklam Alanları nelerdir? ile ilgili hazırladığımız videoyu izleyin. Video’nun sağ alt köşesinde bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayarak, videoyu HD kalitesinde izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X