Seo İçin Meta Title – Başlık Kısıtlama ve Kullanımı

Seo İçin Meta Title – Başlık Kısıtlama ve Kullanımı nasıl olmalıdır? Öncelikle meta title ya da diğer bir adı ile meta başlık nedir bundan bahsedelim.

title tarayıcı görünümü

Bir web sitesine girdiğinizde, yukarıdaki görüntü de olduğu gibi, tarayıcının üst bölümünde, favicon yanında yer alan bölümde gözüken yazı, sayfanızın meta başlığıdır. Mouse ile bu alan üzerinde durduğunuz da yukarıdaki görüntü de olduğu gibi başlığın tam halini görebilirsiniz. Bu başlığı web sayfasınızı hazırlarken head etiketleri bölümünde <title></title> tagleri arasında belirte bilmektesiniz.

Meta title bölümünde gireceğiniz başlık arama motorlarında aşağıdaki şekilde görünecektir.

google sonuç sayfa görünümü

Bu alanda yazacağınız meta title 60 ile 70 karakter arasında olmalıdır. 70 karakteri geçmemelidir. Arama motorları sonuç sayfalarında genellikle başlığınızın 70 karaktere kadar olan kısmını gösterir, 70 karakterden uzun ise kalan bölümü … şeklinde gösterir.

Meta başlık bölümünde web sitenizin ilgili sayfasında ki ürün ya da hizmet hakkında kısa bir açıklama belirtmelisiniz. Arama motorları, kullanıcı arama sorgusu ile, ilgili web sitelerini ilişkilendirip sonuçları listelerken yaklaşık 260 farklı kritere göre değerlendirmektedir. Bunların arasında meta başlığı önemli bir yere sahiptir. O yüzden meta title belirtirken, kullanıcıların arama sorgusu ile ürün ya da hizmet adınızı bütünleştirerek yazmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Örneğin:

<title>Şişli Çiçek – Şişli de Çiçekçi – Şişli Çiçek Siparişi</title>

Yukarıdaki kullanım ile arama motorları web sayfanızın içeriği hakkında bilgi edinecek, kullanıcıların arama sorgusu ile ilişkilendirecektir.

Sayfa meta başlıkları, her sayfanızda farklı olmalıdır. Her sayfa için aynı meta başlık kullanırsanız, arama motorları tarafından tekrar eden içerik uyarısı alabilir ve web sitenizin kısmi spama düşmesine sebep olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X