Seo Nedir?

Seo Nedir? Seo; Search Engine Optimization açılımı ile Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonudur. Bir web sitesinin, arama motorlarında kolay bulunabilmesi açısından yapılan çeşitli çalışmalara verilen isimdir diyebiliriz. Seo çalışması; site içi ve site dışı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilir. Site içi seo çalışması yaklaşık %60, site dışı seo çalışması da yaklaşık olarak %40’lık bir önem taşımaktadır.

seo nedir

Günümüzdeki en iyi dijital pazarlama çalışması olarak gösterebileceğimiz seo, bir web sitesini ilgili kelimelerde arama motorlarında ilk sayfalara getirmek için yapılan çalışmadır. Seo çalışmasının herhangi bir süresi yoktur sadece hangi anahtar kelime ya da anahtar kelimelere seo çalışması yapıyorsanız ilgili anahtar kelimenin bir rekabeti bulunmaktadır. Kelimenin rekabetine göre arama motorlarında ilk sayfaya gelmeniz birkaç ay ya da aylar sürebilir. Seo sabır gerektirir. Unutmayın! Bu sabrı gösterdiğinizde ilk sayfaya geldiğiniz takdirde, sunduğunuz ürün ya da hizmete ilişkin talep artacaktır ve dolayısıyla getirisi de bir o kadar fazla olacaktır.

Seo çalışmasının avantajlarından bahsedecek olursak;

  • Arama motorlarından gelen organik ziyaretçilerin artmasını sağlar,
  • Arama motorlarında üst sıralarda çıkan web siteleri, müşterilerine karşı prestij kazanır,
  • Web sayfanın anasayfasına yapılan seo çalışmalarında, web sitenin bütün alt sayfalarının da arama motorlarında hızlı bir şekilde tırmanışa geçtiği görülür,
  • Yaptığınız çalışma sadece bölge bazlı değil global bir çalışma olduğundan dolayı, web siteniz farklı ülkelerde de çalışma yaptığınız kelimeler dahilinde yükseliş gösterir,
  • Tıklama başına maliyet gibi bir ücreti bulunmadığından dolayı, en hesaplı arama motoru pazarlama çalışmasıdır.

Seo çalışmasının yapılış süreci ile ilgili diğer yazılarımızı takip ederseniz, başarılı bir seo çalışmasının nasıl yapılması gerektiğini başlangıç aşamasından son süreçlere kadar olan bölümleri bulabilirsiniz.

Seo Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? ile ilgili hazırladığımız videoyu izleyin. Video’nun sağ alt köşesinde bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayarak, videoyu HD kalitesinde izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X