Google Adwords Hesabı Oluşturma, Adwords Hesap Nasıl Açılır?

Google Adwords Hesabı Oluşturma, Adwords Hesap Nasıl Açılır? Google’da reklam vermek isteyen kişilerin öncelikle bir adwords hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Hesap oluşturduktan sonra kampanya ayarları, reklam metni ve anahtar kelime ekleme ve faturalandırma işlemleri temel olarak yapılması gerekenler arasındadır.

google adwords hesap oluşturma adwords hesap nasıl oluşturulur

Google Adwords hesap oluşturmayı detaylı bir şekilde anlatmaya geçmeden önce şunu belirtmekte fayda var; Google Adwords kampanyalarını günlük olarak incelemeniz gerekmektedir. İlk sayfa teklifi altında kalan kelimeleri, arama terimleri, kalite puanı gibi birkaç kriteri günlük olarak kontrol etmeniz Google Adwords reklamlarından alacağınız verimi arttıracaktır.

Şimdi artık Google Adwords hesabı nasıl oluşturulur ona geçelim. Sırasıyla gitmek gerekirse;

1.) www.google.com.tr/adwords/ adresine giriş yapın. Aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran karşınıza gelecektir. Bu sayfada sol alt köşede gözüken “Şimdi başlayın” isimli mavi butona tıklayın.

google adwords giriş ekranı

2.) Bir sonraki sayfaya geçtiğinizde Google Adwords’e Hoş Geldiniz başlıklı bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada E-Posta adresinizi ve web sitenizin adresini ilgili kutucuklara girdikten sonra, Evet ile başlayan satırı işaretleyin  ve devam butonuna basınız.

google adwords'e hoş geldiniz

3.) Önceki ekranda Gmail uzantılı bir mail adresi girdiyseniz, karşınıza “Google AdWords’e devam etmek için oturum açın” isimli bir sayfa açılacak ve burada gmail adresine ait olan şifrenizi girmeniz gerekecektir. Gmail uzantısı dışında bir mail adresi belirttiyseniz de yeni Google hesabı oluşturmanız için aşağıdaki sayfa açılacaktır. Bu sayfada istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun “Sonraki adım” butonuna basın ve karşınıza çıkan “Gizlilik ve Şartlar” isimli pencerenin altında bulunan “Kabul Ediyorum” butonuna tıklayın.

yeni google hesabı oluşturma

4.) Adwords hesabınızı başarılı bir şekilde oluşturdunuz. Tebrikler! Şimdi ise hesabınız içerisinde bir kampanya oluşturabilmeniz için kampanya ayarlarını yapmanız gerekecektir. Aşağıdaki resimde olduğu gibi bir sayfa karşınıza gelmiş olması gerekmektedir. Burada sırasıyla;

 • Bütçeniz : Google Adwords reklamları için günlük en fazla kaç TL tutarında bir bütçe belirlemek istiyorsanız onu belirtmelisiniz. Örneğin: 10 TL, 100 TL gibi. Günlük bütçede herhangi bir alt limit ya da üst limit bulunmamaktadır, istediğiniz gibi bir ücret belirtebilirsiniz. Örnek olarak 100 TL tutarında bir günlük bütçe belirlediniz, fakat o gün reklamlarınız 50 TL tutarında bir tıklama aldıysa, kalan 50 TL bakiyeniz de duracaktır, bu nokta da herhangi bir kaybınız olmayacaktır.
 • Yer : Reklamlarınızın hangi il ya da hangi ülkede yayınlanmasını istiyorsanız bu bölümde ilgili ülke ya da il adını yazınız. (Reklamlarınızın sadece belirli bir bölgede yayınlanmasını istiyorsanız Adwords Kampanyalarında Özel Alan Bölge Hedefleme isimli makalemize göz atın.)
 • Ağlar : Bu bölümde Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı seçili olarak gelecektir. Reklamlarınızın Google’da yapılan aramalarda çıkmasını istiyorsanız sadece Arama Ağı seçili olması yeterli olacaktır. Görüntülü Reklam Ağı seçeneği ise Google’dan reklam alan sitelerin içerisinde gösterilecektir. Fakat Google Adwords verimli kullanılması için her ağ türü için tek bir kampanya oluşturun. O yüzden Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanacaksanız bununla ilgili olarak ayrı bir kampanya oluşturmanız daha faydalı olacaktır. Bu bölümde sadece Arama Ağı seçili kalsın ve Kaydet butonuna basınız.
 • Anahtar kelimeler : Bu bölümde ise reklamlarınızın Google’da yapılan aramalarda, hangi kelimeler ile gösterilmesini istiyorsanız o kelimeleri alt alta yazınız. Sunduğunuz ürün ya da hizmet adını kelime olarak giriniz. Tek kelime olarak giriş yapmamaya dikkat edin. Tek kelimelik anahtar kelimelerden çok fazla gereksiz tıklama alırsınız.
 • Teklifiniz : Bu bölümde reklamlarınıza yapılan her tıklamada ne kadar ücret ödemek istiyorsanız onu belirtiyorsunuz. 2 aşamalı teklif stratejisi uygulayabilirsiniz. Teklifleri tamamen Google Adwords’e bırakıp, otomatik belirleyebilir ya da “Tekliflerimi manuel olarak ayarlayacağım” cümlesini seçebilirsiniz. Manuel teklif veriyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta şudur: Örneği; 0,75 TL tutarında bir teklif verecekseniz, burada ,(virgül) kullanmalısınız. Virgül yerine .(nokta) kullanırsanız, sistem verdiğiniz teklifi 75 TL olarak algılayacaktır.
 • Metin reklam : Bölümünde, Google’da belirlediğiniz anahtar kelimeler yazıldığında, arama yapan kişilerin görmesini istediğiniz reklam metnini yazmanız gerekecektir. Reklam metnini yazarken, harekete geçirici, çarpıcı ifadeler kullanmalısınız. Kullanıcıların ilgili çekecek olan fiyat ya da promosyonlardan bahsedebilirsiniz. Reklam metninizin başlığında !(ünlem işareti) kullanamazsınız, tekrar eden kelimeler kullanamazsınız, büyük harfle yazılmış kelimeler kullanamazsınız, açıklama satırında sadece 1 defa !(ünlem işareti) kullanabilirsiniz. Aksi takdirde reklamlarınız onaylanmayacaktır.

Bu işlemleri tamamladıysanız, sayfanın altında bulunan “Kaydet ve devam et” butonuna tıklayabilirsiniz.

google adwords kampanya oluşturma ekranı

5.) Kampanya ayarları, reklam metni ve anahtar kelime oluşturma işlemini tamamladınız. Artık çok az kaldı. Şimdi ise Faturalandırma tercihlerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Burada hesap türünü seçtikten sonra aşağıdaki ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir.

 • Ödeme yönteminiz bölümünde, 2 farklı şekilde ödeme yapabilirsiniz:
 1. Otomatik ödemeler : Otomatik ödemeyi seçtiğiniz takdirde, kredi kartınızı Adwords sistemine tanımlarsınız ve belirlediğiniz günlük bütçe dahilinde harcama eşiğine geldiğinde kredi kartınızdan ücret çekilir. Reklam yayınınızın kesilmemesi için en iyi ödeme yöntemidir.
 2. Manuel ödemeler : Kendi içinde ikiye ayrılmaktadır;
 • Bunlardan bir tanesi kredi kartınız ile dilediğiniz tutar kadar ödeme yapabilirsiniz. Bu yaptığınız ödeme genellikle aynı gün içerisinde Adwords Faturalandırma bölümüne yansımaktadır.
 • Para transferi ile yapacağınız ödemelerde 5-10 iş günü içerisinde hesaba yansıdığı için tercih edilen bir yöntem değildir. Para transferi ile ödeme yapacaksanız referans numarasını kaydetmeli ve ödeme yaparken açıklama bölümünde bu referans numarasını belirtmelisiniz.

google adwords faturalandırma ekranı

6.) Bu işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza “İncele” isimli bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada yaptığınız işlemleri bir bütün olarak görebilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmayacaksınız sayfanın en altında bulunan “AdWords şartlar ve koşullarını kabul ediyorum” cümlesini işaretleyin ve ardından “Kaydet ve devam et” butonuna tıklayın. Para transferi seçeneğini seçtiyseniz karşınıza ödeme yapacağınız hesap numarası ve referans numarası gelecektir, ilgili bilgileri kaydettikten sonra “Tamamla ve kampanyayı oluştur” butonuna tıklayın.

Son olarak e-posta adresinize gelen doğrulama bağlantısını tıklayarak e-posta adresinizi doğrulayın. Bütün hepsi bu kadar. Artık reklamlarınız ve web siteniz bir inceleme sürecine girecek, 1 ile 3 iş günü içerisinde inceleme tamamlanıp, onay aldıktan sonra reklamlarınız yayınlanmaya başlayacaktır.

Google Adwords Hesabı Oluşturma, Adwords Hesap Nasıl Açılır ile ilgili hazırladığımız videoyu izleyin. Video’nun sağ alt köşesinde bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayarak, videoyu HD kalitesinde izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X