Google Adwords Tıklama Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Google Adwords Tıklama Oranı (Etkileşim Oranı) Nedir, Nasıl Hesaplanır? Google Adwords paneline giriş yaptığınız da, reklamlarınızın gösterim sayısı, tıklama sayısı, tıklama başına maliyet, tıklama oranı (etkileşim oranı) gibi birçok metriği görebilirsiniz.

tıklama oranı nedir nasıl hesaplanır

Bu yazımızda tıklama oranı nedir bundan bahsedeceğiz. Reklamlarınızı gören kişi sayısı ve tıklayan kişi sayısından hesaplanan bu oran, reklamlarınızın tıklama sayısının, gösterim sayısına bölümü ile çıkan sonucun 100 ile çarpılmasından hesaplanır. Örneğin; reklamlarınıza ait bilgilerin aşağıdaki gibi olduğunu varsayalım.

Tıklama Sayısı = 17

Gösterim Sayısı = 129

Tıklama Oranı = Tıklama Sayısı/Gösterim Sayısı*100

Tıklama Oranı = 17/129*100

Tıklama Oranı = %13

Google Adwords tarafında %4 ve üzeri olan tıklama oranları başarılı kabul edilmektedir. Tabi ki bu oranlar arama ağı reklamları için geçerlidir. Görüntülü ya da video reklam kampanyalarınızda bu oranın çok düşük olması doğaldır.

Tıklama oranınızı arttırmak için, reklam metninizde dikkat çekici ifadeler kullanmalı, kullanıcıları harekete geçirecek mesajlara yer vermeli, promosyon ve indirimlerden bahsetmelisiniz. Bu şekilde olan reklam metinlerine kullanıcıların tıklama olasılığı çok daha yüksek olacak, böylelikle tıklama oranınız da artacaktır.

Adwords sisteminde ödediğiniz tıklama başına maliyeti belirleyen en büyük faktör; anahtar kelimenizin kalite puanıdır. Tıklama oranı da, kalite puanı bileşenleri arasında olduğu için son derece önemlidir.

Tıklama Oranı, Etkileşim Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır? ile ilgili hazırladığımız videoyu izleyin. Video’nun sağ alt köşesinde bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayarak, videoyu HD kalitesinde izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X