Google Analytics Nedir?

Google Analytics nedir? Google tarafından sunulan ücretsiz analiz aracıdır diye kısaca özetleyebiliriz. Analytics üzerinden web sitenize gelen ziyaretçi sayılarını, davranışlarını takip edebilirsiniz. Tabi analytics bu kadar basit değildir.

google analytics nedir

Google analytics hesabı oluşturduğunuzda web sitenizin adresi, kategorisi gibi birkaç adımı doldurup geçtikten sonraki sayfa da size takip kodu vermektedir. Bu kodu web sitenizde bütün sayfalara yerleştirmeniz gerekmektedir, kurulum bitti. Bundan sonra artık analytics üzerinden web sitenizdeki aktif kişi sayısını, sayfa ziyaretleri, hangi tarayıcıdan giriş yaptığını, hangi cihaz ile sitenizi ziyaret ettiği, hangi ülkeden ve hangi şehirden geldiğini görebilirsiniz. Temel raporlama metriklerine ulaşabileceğiniz gibi, gelişmiş raporlama metriklerine de ulaşabilirsiniz.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, sitenizi nasıl bulduğunu, arama motorlarından mı yoksa bir sosyal ağdan mı ya da direkt site adresinizi yazıp girdiğini görebilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanıcıların sitenizde durduğu süreyi, hemen çıkma oranını, sayfa görüntülenme sayısını ve daha fazlasını analytics üzerinden görebilirsiniz.

Google analytics tamamen ücretsiz bir araçtır. Aylık sayfa gösterim sayınız 5.000.000 geçtikten sonra analytics kullanmak için bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada analytics hesabınızı analytics premium yükseltmeniz gerekmektedir. Google İrlanda telefon numarası 00 800 44 88 25 333, hafta içi 10:00 ile 18:00 saatleri arasında sabit telefonlardan arama yaparak Analytics için destek alabilirsiniz. Ücretsiz bir hattır, faturanıza herhangi bir ücretlendirme yansımamaktadır. Sadece Adwords hesabınız olması gerekmektedir, çünkü arama yaptığınızda müşteri temsilcisi ile görüşebilmeniz için 10 haneli adwords müşteri kimlik numaranızı tuşlamanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X