Lokal Bölgesel Seo Nedir Nasıl Yapılır?

Lokal Bölgesel Seo Nedir? Web sitenize seo çalışması yapmaya başlayacaksınız, ilk aşamada hangi kelimeler size müşteri getirecek olan anahtar kelimelerdir bunları tespit etmeniz gerekir. Kendi sektörünüz ile ilgili hangi kelimeler Google’da aylık ne kadar aranıyor ve benzer kelimeler nelerdir, bunları öğrenmek için Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı kullanabilirsiniz.

lokal bölgesel seo çalışması nedir nasıl yapılır

Şişli’de bir çiçekçi dükkanınızın olduğunu düşünelim. Seo çalışması yapmaya başlarken anahtar kelime olarak çiçek ya da çiçekçi kelimeleri seçmeniz, size uzun bir süre seo çalışması yapmanıza neden olacaktır. Sektördeki büyük firmalar ve ciddi rekabet oranından dolayı ilk sayfaya gelmeniz çok uzun sürebilir. Ayrıca ilk sayfaya gelmiş olsanız bile, farklı bir şehirden gelen siparişlere cevap veremeyeceksiniz. Bu nokta da lokal seo çalışması sizin için en uygun olan çalışma olacaktır. Sadece kendi bölgenizdeki potansiyel müşterilere ulaşmak bile size iyi bir getiri sağlayacaktır.

Lokal bölgesel seo çalışması nasıl yapılır? Öncelikle burada anahtar kelime olarak kendinize “Şişli çiçek” ve “Şişli çiçekçi” kelimelerini seçmelisiniz. Anahtar kelime seçimini yaptınız ve şimdi web sitenizde bir sayfa oluşturun. Sayfa url’sinde anahtar kelimelerinize yer verin. Web sitenizin meta title ve meta description bölümlerinde bu 2 kelime öbeğini geçirin. Meta title 70 karakteri, meta description ise 160 karakteri geçmemelidir. Sayfanızın meta title ve description bölümünde anahtar kelimelerinizi geçirdikten sonra, sayfanız içerisindeki başlıkta (h1, h2, h3) da aynı şekilde bu anahtar kelimeleri geçirin. Örneğin;

Sayfa urlsi : www.sitenizinismi.com/sisli-cicek-cicekci
<title>Şişli Çiçekçi, Şişli Çiçek Siparişi</title>
<meta name=”description” content=”Şişli çiçek siparişlerinizi aynı gün içerisinde gönderiyoruz. Şişli çiçekçi için web sitemizi şimdi ziyaret edin.”>
<h1>Şişli Çiçek</h1>
<h2>Şişli Çiçekçi</h2>

Bu şekilde sayfanızı düzenledikten sonra, sayfa içerisinde minimum 250 kelimelik bir tanıtım yazısı yazın. Burada yazacağınız yazı içerisinde %3 oranını geçmeyecek şekilde anahtar kelimelerinizi geçirin. Örneğin; sayfanızda ürün resimlerini listelediğiniz bölümün altına 300 kelimelik bir yazı yazdınız ve bu yazı içerisinde de maksimum 9 defa şişli çiçek ve şişli çiçekçi kelimesini kullanın. Burada kullandığınız kelimelerinde sadece 2 tanesini strong etiketi ile kalınlaştırın. Artık sayfanız ile ilgili yapacağınız işlemi tamamladınız. Şimdi web sitenizi Google Arama Konsolu ya da eski adıyla Google Webmaster Tools üzerinden sitenizi doğrulayarak ekleyin. Arama konsoluna sitenizi ekledikten sonra, Google Gibi Getir bağlantısını tıklayarak sayfanıza Google botlarını davet edip, sitenizi taramasını sağlayın.

Yukarıda belirttiğimiz işlemler dizisini sırasıyla yaptığınız takdirde web sitenizi kısa bir süre sonra arama motorlarının ilk sayfalarında görebilirsiniz.

Lokal bölgesel seo çalışması için site içi yapılması gerekenler bunlardı. Bunların dışında site dışı yapılması gerekenler ise şu şekildedir; Google my business üzerinde bir hesap oluşturun ve işletmenizi Google haritalara ekleyin. Ekleme işlemi sırasında firma adınızın yanına anahtar kelimenizi de ekleyin. (Abc Çiçekçilik Şişli Çiçek) Buradaki alanları eksiksiz doldurun, resimler yükleyin. Aynı işlemleri Yandex Haritalarda da gerçekleştirin. Bunlara ek olarak sosyal medyayı aktif kullanın. Şirketiniz için facebook, twitter, instagram ve foursquare hesapları oluşturun. Bu şekilde yaptığınız çalışmanın etkisini çok kısa süre içerisinde alacağınıza emin olabilirsiniz.

Şimdi bu sayfa açık kalsın ve web sitenizi açıp işlemleri sırasıyla uygulamaya hemen başlayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X