Seo Neden Önemli? Seo’nun Önemi Nedir?

Seo Neden Önemli? Seo’nun Önemi Nedir? Günümüzde artık herkes, bir ürün ya da hizmet satın almadan önce arama motorlarında ilgili ürün ya da hizmeti aramaktadır. Arama yapan kullanıcıların yüksek çoğunluğu da internet üzerinden alışveriş gerçekleştirmektedirler.

seonun önemi neden önemli

Sektörünüz ya da ürününüz ile ilgili yapılan aramalarda, arama motorlarında ilk sayfada çıktığınız takdirde satışlarınız çok yüksek oranda artacaktır. Üstelik işlek bir caddede büyük bir dükkan tutmanıza ve sayısız ödeme yapmanıza gerek kalmadan sadece doğal seo çalışması yaparak web sitenizi ilk sayfaya taşımak yeterli olacaktır.

Ürün ve hizmetinizin satışını, çeşitli reklam kanallarını kullanarak ciddi oranda arttırabilirsiniz. Bu reklam kanallarını gözümüzün önüne getirelim. Televizyon, gazete, radyo ya da dergi. Yüksek bir reklam bütçeniz yoksa, bu reklam kanallarının hiç birinde reklam veremezsiniz. Vermiş olsanız dahi dönüşüm oranı çok düşük olacaktır. Çünkü; ürün ya da hizmetiniz ile ilgilenmeyen sayısız kişi reklamınızı görecek fakat bir satın alma gerçekleştirmeyecektir. Bu noktada sizinle alakalı olmayan kişiler için bile ödeme yapmış oluyorsunuz. Neden seo işte bu noktada daha iyi bir şekilde açıklanabilir. Seo çalışması yapmaya başladınız ve ürününüz ile ilgili aranan kelimelerde, arama motorlarında ilk sayfada çıkıyorsunuz. Burada sizi herkes görmeyecek, sadece sizin ürün ve hizmetinizi arayan, sizin potansiyel müşterileriniz web sitenizi bulacaklar. Çok yüksek ücretler ödemenize gerek kalmadan.

Biraz konuyu örneklerle açıklayalım. İstanbul Şişli’de bir çiçekçi dükkanınızın olduğunu varsayalım. Televizyon, gazete, radyo ve dergilerde reklam vermiş olduğunuz da farklı şehirlerden kişiler de sizden çiçek talep edeceklerdir. Fakat siz Şişli ve çevresine hizmet vermiş olduğunuzdan dolayı, bu taleplere karşılık veremeyeceksiniz. Ayrıca çiçek almayacak olan sayısız kişi de reklamlarınızı görmüş olacaktır. Bu şekilde bir reklam çalışması yapmak yerine, bölgesel seo çalışması yapmış olmanız çok daha etkili olacak, üstelik fazla bir ücret ödemenize de gerek kalmayacaktır.

Bölgesel seo çalışmasının nasıl yapılacağını öğrenmek için Lokal Bölgesel Seo Nedir Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi inceleyin.

Geleneksel reklam kanallarını kullandığınızda, ödeme yaptıktan sonra reklamlarınız kısa bir süre içerisinde yayınlanmaya başlayacaktır, fakat seo çalışması biraz sabır gerektirir. Seo çalışması yapacağınız kelimenin rekabetine göre ilk sayfaya gelmeniz belki 1 ay belki de 8-9 ay kadar sürebilir. Ama unutmayın ki ilk sayfaya geldiğiniz de, geri de bıraktığınız bütün emeğinizin karşılığını fazlasıyla alacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X