Seo’da Url Link Yapısı Nasıl Olmalı?

Seo’da Url Link Yapısı Nasıl Olmalı? Web sitenizde yer alan sayfaların url yapısı, kullanıcıların hangi sayfada olduğunu anlamaları açısından ya da arama motorunda gördüklerinde hangi sayfaya gidecekleri hakkında bilgi verir. Kullanıcısını düşünen bir web sitesi aynı zamanda arama motorları tarafından da sevilen bir web sitesi olur.

seo da url link yapısı nasıl olmalı

Url yapınızda parametreler belirtmek yerine, ilgili sayfanın başlığı ya da içeriğinin olmuş olması gereklidir.

Örneğin:

http://www.ornek.com/index.php?id_sezione=360&sid=3a5f849f730f1
yerine
http://www.ornek.com/bayan-ayakkabi-modelleri.html
Şeklinde bir url yapısı, arama motorlarının çok sevdiği bir yapıdır.

Fazlasıyla karışık url’ler, özellikle birden çok parametre içerenler, sitenizdeki özdeş veya benzer içeriğe götüren çok sayıda url oluşturarak tarayıcılar açısından sorun yaratabilir. Bunun sonucunda, Googlebot gerekenin çok üstünde bant genişliği kullanabilir veya sitenizdeki içeriğin tamamını dizine ekleyemeyebilir.

Url yapınızda _(alt çizgi) yerine –(tire) kullanmanızı önerilir.

Yukarıda belirtilen şekilde url – link yapısı kullandığınız takdirde arama motorlarındaki sıralamalarınız kısa süre içerisinde yükselişe geçtiğini göreceksiniz.

Seo çalışması site içi ve site dışı olmak üzere iki ana bölüme ayrılmaktadır. Toplamda da yaklaşık olarak 260 farklı seo kriteri bulunmaktadır. Bunların arasında url – link yapısı, site içi seo kriterlerinin en önemlilerinden bir tanesidir diyebiliriz. Seo url link yapısı son derece önemli bir kriter olduğunu unutmayın. O yüzden url yapınızda mümkün olduğunda kullanıcıların arama sorgusu nasıl ise o şekilde yapmaları daha faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Pin It on Pinterest

X